Ste se odločili za zaprtje d.o.o.?

Ste nezadovoljni z lastnim poslovanjem ali pa ste že na novi poslovni poti, ki ne vključuje vašega sedanjega podjetja? Potem ste se najverjetneje odločili, da bi želeli izpeljati tudi postopek za zaprtje d.o.o.. Ker zaprtje tovrstne družbe ni tako enostavno, kot se morda zdi na prvi pogled, vam lahko pri tem pomagamo. Vse kar morate storiti je, da nas kontaktirate na navedeno telefonsko številko ali pa izpolnite obrazec na naši spletni strani. Z našo pomočjo se boste izognili dodatnim stroškom, ki jih zaprtje d.o.o. prinese.

D.o.o. je mogoče zapreti na več načinov – z redno/prisilno likvidacijo, prenehanjem po skrajšanem postopku ali izbrisu in stečaju. Seveda je način zaprtja odvisen od individualnega primera. Redni način zaprtja predstavlja likvidacija. Ko preteče čas, za katerega je bila družba ustanovljena, ali pa v primeru, da tako odločijo družbeniki, sklep o likvidaciji sprejme skupščina ter sama izvede postopek. V primeru, da bo oz. je poslovodstvo družbe nedejavno več kot pol leta, lahko upnik ali družbeniki na sodišče vložijo tudi predlog za prisilno likvidacijo.

zaprtje d.o.o

Skupščina ali sodišče tako sklep za zaprtje d.o.o. pošljejo pristojnemu registrskemu organu, kjer se začetek likvidacije vpiše v register, nadalje pa izvede sam postopek. V primeru, da dolžnik ni zmožen poplačati vseh svojih dolžnosti, nato poteče tudi stečajni postopek.

Predlog za prenehanje d.o.o. pa je mogoče vložiti tudi brez likvidacije. Tovrstnemu predlogu je treba priložiti tudi sklep o prenehanju družbe po skrajšanem postopku in notarsko overjeno izjavo družbenikov, ki dokazuje poplačilo vseh obveznosti družbe. Podjetje mora imeti urejene tudi vse obveznosti do svojih zaposlenih. Družbeniki se s tem postopkom zavezujejo, da bodo obveznosti plačila morebitnih drugih (skritih) obveznosti družbe poravnali sami.

Razlogi, ki upravičeno omogočajo zaprtje d.o.o. oz. njegov izbris iz sodnega registra, so sledeči – če je družba z omejeno odgovornostjo prenehala poslovati, hkrati pa poravnala vse obveznosti ter nima premoženja, jo tovrsten postopek mogoče urediti pri notarju.