Osebni stečaj je postopek, ki človeku zagotovi razrešitev vseh njegovih dolgov, namenjen pa je fizičnim osebam, ki niso zmožne poravnati le-teh.
V postopku osebnega stečaja, se dolžnikovo premoženje porazdeli med njegove upnike, po nekem določenem časovnem obdobju pa se dolžniku oprostijo tudi ostali neporavnani dolgovi. Cilj takega postopka je ta, da se dolžniku njegove obveznosti zmanjšajo, zanj pa obstajajo tudi določeni pogoji. Predstavlja čisto zadnjo možnost za vse tiste, ki so se znašli v hudih finančnih težavah in svojih dolgov ne morejo poravnati po običajnih metodah.
Kdo pa je lahko upravičenec? Seveda ta postopek ni na voljo vsakomur. Za oddajo vloge za zahtevo, mora dolžnik izpolnjevati nekaj pogojev:
- Dolžnik se je znašel v taki finančni stiski, da svojih dolgov nikakor ne more poravnati v naprej določenih rokih.
- V Sloveniji je zakon tak, da se osebni stečaj lahko začne takrat, ko dolgovi presežejo znesek 5000 evrov.
- Dolžnik ne sme biti v postopku zaradi prevare ali zavajanja.
Kako osebni stečaj poteka? Začne se, ko dolžnik na sodišče vloži zahtevo za postopek. Poleg tega mora oddati tudi seznam vseh obveznosti in podatke o vseh njegovih upnikih. Nato, če sodišče sprejme odločitev pa se prične doba, ko se dolžnikovo premoženje porazdeljuje med njegove upnike. Ker skoraj v vseh primerih premoženje ne zadostuje za celotno poplačilo dolgov, se morajo upniki zadovoljiti z delom svojih terjatev.
Zaključek postopka osebnega stečaja se uspešno zaključi takrat, ko dolžnik po obdobju prestrukturiranja dobi možnost začetka nove finančne poti. To je možno le, če se le ta izkaže za poštenega in si prizadeva, da bo svoje obveznosti na nek način rešil.
Tak postopek ima velik pomen za vse tiste, ki se tekom življenja znajdejo v res hudih finančnih težavah. V takem obdobju se ljudem priporoča tudi strokovna pomoč, saj se s takim postopkom pogosto pojavijo tudi pravno in finančno zahtevni izzivi.